Varför påverkanskampanjer och folkbildning?
Framtidsjorden verkar för en rättvis och hållbar värld där människor och natur samexisterar i harmoni. Genom folkbildning stärker vi individer och grupper att agera för förändring och utmana ojämlika strukturer. Genom påverkansarbete vill vi få makthavare att ta ansvar för rättvis omställning och verka för inkludering.
Vi tror att aktiva, organiserade aktörer och ansvarsfulla privilegier är avgörande för att driva systemförändringar och säkerställa en hållbar värld där alla har makt över sitt liv.
Alla människor bör bli väktare av den skönhet som finns kvar och kärleksfullt återställa det vi förstört. Vi måste övervinna ett samhälle som förlamar oss med konsumtion, hopplöshet och isolering för att hitta en djupare mening och kämpa för ett liv i överflöd av och medvetenhet om livets mirakel.
César A. Franco Laverde, grundare och samordnare Serraniagua

Båda bilderna är från internationella kvinnodagen då Kichwa-kvinnor demonstrerar för ett mer jämställt samhälle. Quito, Ecuador 2023.
Kampanjer på gång!
För en hållbar svensk biståndspolitik
Svenskt bistånd står inför stora förändringar som hotar både mångfalden och civilsamhällets kraft. Sedan 2023 kampanjar Framtidsjorden för att lyfta fram medelstora organisationers unika roll inom bistånd och vårt bidrag till hållbar utveckling. Med närhet till lokala behov och samtidigt kapacitet att hantera resurser effektivt, fyller dessa organisationer en avgörande funktion i civilsamhället. Trots detta riskerar nuvarande finansieringsmodeller att gynna större aktörer, vilket hotar mångfalden inom biståndet.

Våra medlemsorganisationer är föredömen
Genom att skapa plattformar för dialog, utbildning och politiskt engagemang stärker våra partners lokalsamhällen och visar att förändring är möjlig:
– I Ladakh har gemensamt påverkansarbete lett till att området utnämnts till en ekologisk zone, med ett första beslut om totalförbud av plastpåsar.
– I Ecuador har samarbeten med urfolksgrupper lett till utvecklingen av lokala vattenlagar som fokuserar på rättvis fördelning och hållbart resursanvändande.
– I södra Indien har våra partnerorganisationer drivit kampanj för att inkludera den torktåliga grödan hirs i regeringens livsmedelsprogram. Vinsterna är stärkt matsuveränitet, klimatanpassning och förbättring av småskaliga jordbrukares ekonomi.